M-22

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Topoľčianky, okres Zlaté Moravce, Nitriansky kraj, Dolná Nitra

Hipologické múzeum (Múzeum koní)

Na severnom konci Topoľčianok sa rozprestiera rozsiahly anglický park, do ktorého je malebne zakomponovaná národná kultúrna pamiatka - monumentálny klasický kaštieľ, "Lovecký zámok", "Jazdiareň" a ďalšie.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Na s

evernom konci Topoľčianok sa rozprestiera rozsiahly anglický park, do ktorého je malebne zakomponovaná národná kultúrna pamiatka - monumentálny klasický kaštieľ, "Lovecký zámok", "Jazdiareň" a ďalšie.

Topoľčiansky kaštieľ viackrát zmenil majiteľov a prešiel viacerými prestavbami a rekonštrukciami. Od r. 1890 patril kaštieľ arcivojvodovi Karolovi Ľudovítovi Habsburgovi, ktorý ho aj s majetkami daroval synovcovi Jozefovi Augustovi Habsburgovi. Po prvej svetovej vojne kaštieľ aj majetky pripadli Československej republike. Kaštieľ slúžil v r. 1923-1953 ako letné sídlo prezidenta ČSR. Posledný majiteľ J. A. Habsburg zriadil v Tribečských lesoch zvernicu s najväčšou rozlohou na Slovensku. Chov koní na území Slovenska bol dovtedy riadený v rámci Uhorska, kde územie Slovenska tvorilo piatu chovateľskú oblasť.
Tradícia chovu koní na Slovensku bola a je bohatá v národohospodárskej, spoločenskej oblasti, ako aj v oblasti chovateľskej, športovej a dostihovej. Na celom svete v ľudskej spoločnosti má kôň výnimočné výrazné postavenie. Kôň doprevádza človeka ako významný pomocník už vyše 6 000 rokov. Domestikácia, ovládnutie koňa bolo významným dejinným zásahom. Na svojom chrbte pod sedlom alebo v záprahu kôň umožnil poznanie a ovládnutie nových zemí, výmenu kultúr, rozvoj obchodu, poľnohospodárstva, armády, teda celého národného hospodárstva.
Pre zachovanie tradície chovu koní pre ďalšie generácie, žrebčín Topoľčianky sa v osemdesiatych rokoch podujal postupne vybudovať hipologické múzeum.
Po rekonštrukcii budov a nádvoria podľa pripraveného scenára začalo so sústreďovaním materiálu jazdeckého, kočiarového, kováčskeho, sedlárskeho, kolárskeho, dokumentačného materiálu a materiálu fotografického. Vybudovaná bola nová kočiareň pre dopravné prostriedky koní.
Vybudované hipologické múzeum poskytne návštevníkom ucelenú predstavu o koňoch a ich využívaní spoločnosti. Návštevníkov múzea upútajú charakteristiky jednotlivých plemien koní, makety výrobných objektov, úspechy žrebčína v chove koní, zariadené sedlárska, kováčska a kolárska dielňa, izba a kuchyňa pracovníka v chove koní, zariadená starým nábytkom. Návštevníkov upútajú konské chomúty, sedlá, rôzne druhy postrojov a iných zariadení. Samostatnou kapitolou je kočiareň s expozíciou dopravných prostriedkov rôzneho zamerania / bričky, kočiare, vozy, sane, karety, pohrebný voz atď./ Na paneloch je znázornený aj rozvoj rastlinnej výroby a chovu hovädzieho dobytka, čo bolo od založenia žrebčína súčasťou jeho hospodárskej činnosti.

Expozície:

V štyroch pavilónoch:

- pavilón konských postrojov
- pavilón kočov
- pavilón dielní (kováčska, sedlárska, kolárska a príbytku chovateľa koni)
- pavilón športovej histórie

je tu umiestnených viac ako 2000 pamiatkových predmetov. Pre skupinové návštevy je k dispozícii odborný výklad, prípadne videoprojekcia.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Národný žrebčín
Hlavná 68, 951 93 Topoľčianky
Tel.: +421 37 630 16 13-15
Fax: +421 37 630 16 11
E-mail: marketing@nztopolcianky.sk

Otvorené

Po-Pi: 8.00 - 16.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Topoľčianky

Čo by sa tak dnes dalo?

POZOR PRICHÁDZA ZMENA

1.1.2025
prichádza zmena

podujatia.sk

Podujatia z portálu odporucame.sk odchádzajú. Po takmer 18 rokoch dostanú úplne nový šat a budú fungovať pod doménou podujatia.sk

Tešíme za na spoluprácu!

Redakcia portálu
redakcia@odporucame.sk

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia