M-145 |
|
Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou. | |
Levice, okres Levice, Nitriansky kraj, Pohronie Tekovské múzeum a Galéria Jozefa Nécseyho Tekovské múzeum v Leviciach vzniklo zásluhou vrábeľského poštmajstra Jozefa Nécseyho, ktorý daroval mestu v roku 1927 svoju rozsiahlu zbierku. Múzeum potom postupne dopĺňalo túto zbierku archeologických a národopisných predmetov, obrazov, rodinného archívu a kníh. |
|
Bližšie informácie
Tekovské múzeum v Leviciach vzniklo zásluhou vrábeľského poštmajstra Jozefa Nécseyho, ktorý daroval mestu v roku 1927 svoju rozsiahlu zbierku. Múzeum potom postupne dopĺňalo túto zbierku archeologických a národopisných predmetov, obrazov, rodinného archívu a kníh. Prvým sídlom múzea bolo druhé poschodie mestského domu, kde prvý správca múzea, profesor učiteľského ústavu v Leviciach Eugen Kriek, v priebehu jedného roka nainštaloval aj prvú expozíciu pod názvom Nécseyho izba. V priebehu ďalších rokov sa zbierka múzea postupne rozrastala o dary obyvateľov mesta a širokého okolia, škôl a rôznych inštitúcií. Najväčším prínosom pre múzeum v tomto období boli muzeálne pamiatky bývalého piaristického gymnázia a zbierky od afrického cestovateľa Kolomana Kittenbergera, rodáka z Levíc.
Tekovské múzeum v Leviciach sídli od roku 1958 v Kapitánskej budove, kde boli do roku 1982 stále expozície vlastivedného charakteru. Od roku 1982 - 1998 prebiehala rozsiahla rekonštrukcia budovy. 15. mája roku 2001 v nej bola otvorená 1. časť stálej expozície venovaná histórii lekárnictva a hradu a daná do prevádzky Galéria Jozefa Nécseyho, ktorá je vstupnou bránou do stálej expozície. Postupne bola pre verejnosť otvorená 2. časť stálej expozície venovaná archeologickým lokalitám a koncertná sála. Od roku 1987 sa využíva pre potreby múzea aj Dóboovský kaštieľ, v ktorom sa organizujú rôznorodé výstavy. Tento kaštieľ dal postaviť v roku 1571 na dolnom nádvorí gotického hradu z konca 13. a začiatku 14. storočia, župan Tekovskej stolice Štefan Dobó.
Múzeum vlastivedného charakteru sa v rámci špecializácie zameriava na národopisný a prírodovedný výskum. Zbernou oblasťou pre prírodné vedy je územie východnej časti Podunajskej pahorkatiny, Štiavnické vrchy, juhozápadné svahy Pohronského Inovca a západné svahy Krupinskej planiny, pre národopis vymedzuje zbernú oblasť územie južnej časti bývalej Tekovskej župy a západného Hontu.
27.októbra 2004 sa sprístupnila koncertná sála v stálej expozícii múzea.
Koncertná sála
27.októbra 2004 Tekovské múzeum v Leviciach slávnostne otvorilo v časti stálej expozície v Kapitánskej budove v hradnom areáli koncertnú sálu. Jej akustické riešenie zodpovedá najnovším trendom v tejto oblasti, jej nádherný vzhľad dopĺňajú obrazy zo zbierkového fondu múzea so zameraním na historické osobnosti a históriu mesta Levíc. Organizujú sa v nej rôznorodé odborné podujatia, koncertov vážnej hudby a je možnosť aj svadobného obradu.
Levické hradné slávnosti
Tekovské múzeum v Leviciach v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Leviciach už päť rokov organizuje začiatkom júna levické hradné slávnosti v hradnom areáli a prilahlom parku. Ide o celomestské slávnosti s voľným vstupom pre obyvateľov mesta Levíc, ktoré sa zameriavajú na prehliadku remesiel, scénické stvárňovanie historických tém, vystúpenia hudobných skupín a detských divadiel.
Medzinárodný deň múzeí
Tekovské múzeum v Leviciach od začiatku 90 rokov 20. storočia pri príležitosti sviatku múzejníkov organizuje kultúrne dopoludnie pre žiakov základných a stredných škôl v okrese Levice. Pravidelne sa na ňom predstavujú folklórne, tanečné a hudobné súbory zo základných a stredných škôl z regiónu, základnej umeleckej školy v Leviciach, profesionálne súbory zamerané na detského diváka a vystupenia skupín historického šermu. Veľkej pozornosti sa teší " ulička tradičných remesiel ", jazda na koňoch, tombola, predaj propagačného materiálu a aktuálne výstavy vo výstavných priestoroch múzea.
Fotogaléria
Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.
Kontakty
Sv. Michala 40, 934 69 LeviceTel.: +421 36 631 21 12, +421 36 631 28 66
Fax: +421 36 631 28 66
E-mail: tmlevice@nextra.sk
Otvorené
apríl,máj,október: Po-Pi 9.00 - 16.00, So-Ne 10.00 - 16.00jún-september: Po-Pi 9.00 - 18.00, So-Ne 10.00 - 18.00
november-marec: Po-Pi 9.00 - 16.00, Ne 10.00 - 16.00
Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.
Komentáre (0)
Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.
-
Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.
Odporúčame do pozornosti podobné na Slovensku: