M-157 |
|
Košice - Staré Mesto, okres Košice, Košický kraj, Košice Východoslovenské múzeum Východoslovenské múzeum v Košiciach má tri odborné odbory - prírodovedný odbor, historický odbor a umeleckohistorický odbor. Múzeum v súčasnosti spravuje vyše 450.000 predmetov, výber z ktorých predstavuje v deviatich stálych tematických expozíciách. |
|
Bližšie informácie
Východoslovenské múzeum v Košiciach patrí k najstarším a najvýznamnejším múzeám na Slovensku. Iniciátorom myšlienky založiť inštitúciu, ktorá by sa starala o záchranu pamiatok z Košíc a okolia, bol Imrich Henszlmann. Tento košický rodák, pôvodným vzdelaním lekár, zakladateľ umeleckej histórie v Uhorsku, špecifikoval túto požiadavku na putovnej konferencii lekárov, ktorá sa konala v Košiciach a v Prešove.
Jeho úmysel sa stal skutočnosťou v roku 1872, keď z iniciatívy bratov Klimkovičovcov a V. Myszkovského sa podarilo založiť Hornouhorský muzeálny spolok v Košiciach. I. Henszlmann zomrel v roku 1888 a múzeu zanechal svoje zbierky - vyše 3000 kusov výtvarných diel, knižnicu, korešpondenciu a rukopisy, ako aj ďalšiu pozostalosť. Táto zbierka sa stala jedným zo základov zbierkových fondov múzea.
Počas 130-ročnej existencie prešlo Východoslovenské múzeum viacerými priaznivými i menej priaznivými obdobiami. Múzeum viackrát menilo svoje sídlo a svojich zriaďovateľov.
K najvýznamnejším osobnostiam, ktoré tvorili dejiny múzea patrili: Vojtech Klimkovič - prvý riaditeľ Hornouhorského múzea, Jozef Mihalik - prvý profesionálny múzejník, dr. Josef Polák - veľká osobnosť kultúry a múzejníctva medzivojnového obdobia, Alexander Mihalik - riaditeľ v časoch 2. svetovej vojny a ďalší odborníci akými boli a sú: Eugen Sabol, Ján Pástor, Emil Petách, Ľudovít Neufeld, Aristíd Mošanský, Michal Markuš, Vavro Cselényi ...
Východoslovenské múzeum v Košiciach má tri odborné odbory - prírodovedný odbor, historický odbor a umeleckohistorický odbor. Múzeum od roku 1960 vydáva prírodovedný zborník Natura Carpatica a od roku 1969 spoločenskovedný zborník Historica Carpatica. Múzeum v súčasnosti spravuje vyše 450.000 predmetov, výber z ktorých predstavuje v deviatich stálych tematických expozíciách. Od roku 2002 je akreditovaným vedecko-výskumným pracoviskom a v tom istom roku mu bola udelená Cena mesta Košice.
V areáli múzea sa nachádza drevený kostolík z Kožuchoviec.
Fotogaléria
Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.
Kontakty
Hviezdoslavova 3, 041 36 Košice
Tel.: +421 55 622 30 61, +421 55 622 03 09
Fax: +421 55 622 86 96
E-mail: info@vsmuzeum.sk
Otvorené
Ut-So 9.00 - 17.00
Ne 13.00 - 17:00
Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.
Komentáre (0)
Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.
-
Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.
Odporúčame do pozornosti podobné na Slovensku: